Skip to content

301 Perry St

Trenton, NJ 08618

Built 1896

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block7203
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings3
ZoningHIST
Sq Footage3,225
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
7%
Improvement Value:$67,400
93%
Total Assessment$72,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,217+4.2%
2024$4,047+0.3%
2023$4,037+0.3%
2022$4,024+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$225,000
Sq Ft3,225DeedBook 6470, Page 1787Recorded1/13/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 6246, Page 1846Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5329, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1896