Skip to content

250 Spring St

Trenton, NJ 08618

Built 1887

Owner
---
Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Jan 20, 2025

Property Information

Block2103
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,114
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,800
13%
Improvement Value:$38,800
87%
Total Assessment$44,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,587+4.2%
2024$2,483+0.3%
2023$2,477+0.3%
2022$2,469+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$136,000
Sq Ft3,114DeedBook 6580, Page 1779Recorded1/22/2025

Property Built

Built

Year Built: 1887