Skip to content

332 N Broad St

Trenton, NJ 08618

Built 2000

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block8002
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class34
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
9%
Improvement Value:$50,000
91%
Total Assessment$54,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,185+4.2%
2024$3,056+0.3%
2023$3,049+0.3%
2022$3,039+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,624DeedBook 6467, Page 530Recorded12/13/2021

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 3883, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 2000