Skip to content

108 Monument Pl

Trenton, NJ 08618

Built 2000

Last Sale Price
$70,900
Last Sale Date
Feb 23, 2000

Property Information

Block8002
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class34
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,600
10%
Improvement Value:$42,100
90%
Total Assessment$46,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,709+4.2%
2024$2,600+0.3%
2023$2,593+0.3%
2022$2,585+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$70,900

From:

To:

DeedBook 6186, Page 1666Recorded1/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3369, Page 67