Skip to content

342 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1872

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block8201
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
9%
Improvement Value:$56,600
91%
Total Assessment$62,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,608+4.2%
2024$3,463+0.3%
2023$3,454+0.3%
2022$3,443+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 6186, Page 617Recorded1/14/2014

Property Sale

Sale
$10,000

Property Built

Built

Year Built: 1872