Skip to content

116 Rose St-Old

Trenton, NJ 08618

Built 1895

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block8203
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,100
10%
Improvement Value:$67,000
90%
Total Assessment$74,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,299+4.2%
2024$4,125+0.3%
2023$4,115+62.3%
2022$2,535+1.6%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$136,000
Sq Ft1,692DeedBook 6555, Page 1888Recorded5/7/2024

Property Sale

Sale
$106,000
Sq Ft1,692DeedBook 6505, Page 1868Recorded11/4/2022

Property Sale

Sale
$78,000
Sq Ft1,692DeedBook 6442, Page 429Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$16,000
Sq Ft1,212DeedBook 6398, Page 1780Recorded3/4/2020

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 6324, Page 847Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$17,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 6183, Page 211Recorded11/22/2013

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 6102, Page 231

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 4848, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1895