Skip to content

50 Sanford StTrenton, NJ 08618

Built 1892

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block8404
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
15%
Improvement Value:$45,400
85%
Total Assessment$53,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,098+4.2%
2024$2,973+0.3%
2023$2,965+0.3%
2022$2,956+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$10,900
DeedBook 6274, Page 553

Property Sale

Sale
$3,200

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 6229, Page 690Recorded9/23/2015

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5616, Page 125

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4929, Page 71

Property Sale

Sale
$7,142
DeedBook 2487, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1892