Skip to content

944 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 21, 2017

Property Information

Block11803
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,700
9%
Improvement Value:$67,700
91%
Total Assessment$74,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,316+4.2%
2024$4,142+0.3%
2023$4,131+0.3%
2022$4,118+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 6099, Page 963

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1887