Skip to content

530 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$11,000
Last Sale Date
Mar 20, 2018

Property Information

Block8404
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,463
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
47%
Improvement Value:$27,000
53%
Total Assessment$51,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,959+4.2%
2024$2,839+0.3%
2023$2,832+0.3%
2022$2,823-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$11,000

From:

To:

Sq Ft2,463DeedBook 6327, Page 1131Recorded5/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950