Skip to content

809 Stuyvesant Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$9,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block6401
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,265
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
39%
Improvement Value:$61,700
61%
Total Assessment$101,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,871+4.2%
2024$5,634+0.3%
2023$5,620+0.3%
2022$5,601+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 6494, Page 795

Property Sale

SaleMulti
$19,000
Sq Ft3,408DeedBook 6391, Page 449Recorded12/20/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$23,600
DeedBook 6374, Page 314

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 2234, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1950