Skip to content

925 Southard St

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2002

Property Information

Block8604
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB2 4410 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,250
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
19%
Improvement Value:$181,600
81%
Total Assessment$224,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,017+4.2%
2024$12,492+0.3%
2023$12,461+0.3%
2022$12,421+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950