Skip to content

122 W Ingham Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1877

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block8605
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,035
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,500
16%
Improvement Value:$33,800
84%
Total Assessment$40,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,338+4.2%
2024$2,244+0.3%
2023$2,238+0.3%
2022$2,231+1.6%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,035DeedBook 6505, Page 1517Recorded11/3/2022

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 6165, Page 479

Property Sale

Sale
$10,800
DeedBook 6157, Page 755

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5601, Page 37

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4988, Page 187

Property Sale

Sale
$19,000

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 2499, Page 273

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 2402, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1877