Skip to content

120 W Ingham Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1877

Last Sale Price
$20,300
Last Sale Date
Jan 11, 2010

Property Information

Block8605
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,700
14%
Improvement Value:$46,200
86%
Total Assessment$53,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,127+4.2%
2024$3,001+0.3%
2023$2,993+0.3%
2022$2,983+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$20,300
DeedBook 6035, Page 696

Property Sale

Sale
$94,340
DeedBook 5259, Page 187

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 2469, Page 15

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 2422, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1877