Skip to content

31 Kirkbride Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1899

Last Sale Price
$54,800
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block8701
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,700
18%
Improvement Value:$29,900
82%
Total Assessment$36,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,123+4.2%
2024$2,038+0.3%
2023$2,032+0.3%
2022$2,026+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$54,800
Sq Ft1,316DeedBook 6570, Page 1016Recorded10/3/2024

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 6453, Page 1167

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4841, Page 24

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1899