Skip to content

28 Chase St

Trenton, NJ 08638

Built 1897

Owner
---
Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block8803
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,800
26%
Improvement Value:$16,200
74%
Total Assessment$22,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,276+4.2%
2024$1,225+0.3%
2023$1,222+0.3%
2022$1,218+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft816DeedBook 6594, Page 1006Recorded6/19/2025

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 6118, Page 192

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 5325, Page 72

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4039, Page 266

Property Sale

Sale
$6,200
DeedBook 2197, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1897