Skip to content

24 Chase St

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 4, 2025

Property Information

Block8803
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,900
27%
Improvement Value:$15,800
73%
Total Assessment$21,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,259+4.2%
2024$1,208+0.3%
2023$1,205+0.3%
2022$1,201+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft816DeedBook 6603, Page 1087Recorded9/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920