Skip to content

575 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1887

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block8804
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
25%
Improvement Value:$20,000
75%
Total Assessment$26,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,555+4.2%
2024$1,492+0.3%
2023$1,488+0.3%
2022$1,483+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100
DeedBook 6556, Page 259

Property Sale

SaleMulti
$367,500
DeedBook 5180, Page 106

Property Sale

SaleMulti
$177,500
DeedBook 4188, Page 68

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1887