Skip to content

30 Vine St

Trenton, NJ 08638

Built 1911

Owner
---
Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block8805
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,294
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,900
22%
Improvement Value:$20,600
78%
Total Assessment$26,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,537+4.2%
2024$1,475+0.3%
2023$1,472+0.3%
2022$1,467+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,294DeedBook 6560, Page 641Recorded6/27/2024

Property Sale

Sale
$128,500
Sq Ft1,294DeedBook 6560, Page 800Recorded6/27/2024

Property Built

Built

Year Built: 1911