Skip to content

46 Vine St

Trenton, NJ 08638

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block8805
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage928
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,200
17%
Improvement Value:$39,100
83%
Total Assessment$47,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,744+4.2%
2024$2,633+0.3%
2023$2,627+0.3%
2022$2,618+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft928DeedBook 6589, Page 130Recorded4/24/2025

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5980, Page 256

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 2879, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1928