Skip to content

27 Chase St

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
May 18, 2009

Property Information

Block8807
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
24%
Improvement Value:$22,000
76%
Total Assessment$29,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,682+4.2%
2024$1,614+0.3%
2023$1,610+0.3%
2022$1,605+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 6005, Page 838

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 2599, Page 564

Property Sale

Sale
$4,900
DeedBook 2354, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1900