Skip to content

13 Chase St

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$31,000
Last Sale Date
Oct 17, 1991

Property Information

Block8807
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageS/S

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,700
23%
Improvement Value:$22,400
77%
Total Assessment$29,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,688+4.2%
2024$1,620+0.3%
2023$1,616+0.3%
2022$1,611+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 2583, Page 48

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 2403, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1900