Skip to content

70 Evans Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1913

Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block8902
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,400
9%
Improvement Value:$66,000
91%
Total Assessment$72,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$4,020+0.3%
2022$4,007+1.6%
2021$3,943+4.5%
2020$3,774+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6448, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1913