Skip to content

910 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08638

Built 1927

Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block8902
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
22%
Improvement Value:$19,000
78%
Total Assessment$24,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$1,351+1.6%
2021$1,329-22.3%
2020$1,710+5.2%
2019$1,625-23.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6394, Page 1632

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5103, Page 78

Property Sale

Sale
$4,759
DeedBook 3760, Page 1

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 2491, Page 382

Property Sale

Sale
$3,300
DeedBook 2292, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1927