Skip to content

926 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08638

Built 1906

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
May 17, 2014

Property Information

Block8902
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
15%
Improvement Value:$30,600
85%
Total Assessment$36,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,088+4.2%
2024$2,004+0.3%
2023$1,999+0.3%
2022$1,993+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,652DeedBook 6195, Page 1738Recorded6/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1906