Skip to content

75 Race St

Trenton, NJ 08638

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2024

Property Information

Block8902
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage980
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,100
18%
Improvement Value:$27,800
82%
Total Assessment$33,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,967+4.2%
2024$1,887+0.3%
2023$1,882+0.3%
2022$1,876+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6574, Page 1702

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft980DeedBook 6419, Page 1448Recorded10/28/2020

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4892, Page 1

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 2485, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1911