Skip to content

836 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block8903
Lot41.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,284
Acreage78922

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
29%
Improvement Value:$126,100
71%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,303+4.2%
2024$9,887+0.3%
2023$9,862+0.3%
2022$9,830+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 3297, Page 227

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2885, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1950