Skip to content

528 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block15604
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description2SB 4666 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,250
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
21%
Improvement Value:$140,600
79%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,326+4.2%
2024$9,909+0.3%
2023$9,884+0.3%
2022$9,852+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5104, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1950