Skip to content

35 Ewing St

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block902
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings2
ZoningHIST
Sq Footage2,578
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,100
3%
Improvement Value:$136,900
97%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,179+4.2%
2024$7,849+37.2%
2023$5,720+0.3%
2022$5,701+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft2,578DeedBook 6507, Page 1397Recorded11/23/2022

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,578DeedBook 6403, Page 1034Recorded5/12/2020

Property Sale

Sale
$65,500
DeedBook 6354, Page 1752

Property Sale

SaleMulti
$78,244
DeedBook 4728, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1920