Skip to content

622 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08638

Commercial

Last Sale Price
$999,900
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block9203
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage22,486
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
60%
Improvement Value:$10,000
40%
Total Assessment$25,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,450+4.2%
2024$1,392+0.3%
2023$1,388+0.3%
2022$1,384+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$999,900
Sq Ft22,486DeedBook 6449, Page 1303Recorded7/26/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 2478, Page 981