Skip to content

65 Bond St

Trenton, NJ 08618

Commercial

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block8403
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage23,700
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
100%
Improvement Value:$100
0%
Total Assessment$36,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,123+4.2%
2024$2,038+0.3%
2023$2,032+0.3%
2022$2,026+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$620,000
Sq Ft23,700DeedBook 6424, Page 44Recorded12/8/2020

Property Sale

SaleMulti
$475,000
DeedBook 6280, Page 1331

Property Sale

Sale
$550

From:

To:

DeedBook 6195, Page 201Recorded6/13/2014

Property Sale

Sale
$6,565
DeedBook 3163, Page 117