Skip to content

102 Kirkbride Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block9304
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionF2S 1811 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
53%
Improvement Value:$34,600
47%
Total Assessment$74,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,293+18.8%
2024$3,613+0.3%
2023$3,604+0.3%
2022$3,592+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 6322, Page 43Recorded4/4/2018

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950