Skip to content

110 Kirkbride Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block9304
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,830
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
14%
Improvement Value:$47,500
86%
Total Assessment$55,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,196+4.2%
2024$3,067+0.3%
2023$3,060+0.3%
2022$3,050+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911