Skip to content

136 Mercer St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Aug 1, 1997

Property Information

Block9601
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage768
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
48%
Improvement Value:$53,600
52%
Total Assessment$103,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,981+4.2%
2024$5,740+0.3%
2023$5,725+0.3%
2022$5,707+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3230, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1920