Skip to content

154 Mercer St

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$87,450
Last Sale Date
Sep 10, 1993

Property Information

Block9601
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage2,550
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
41%
Improvement Value:$73,600
59%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222+4.2%
2024$6,931+0.3%
2023$6,913+0.3%
2022$6,891+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$87,450
DeedBook 2759, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1887