Skip to content

132 Jackson St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block9602
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage2,023
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
40%
Improvement Value:$94,500
60%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,073+4.2%
2024$8,707+34.7%
2023$6,464+0.3%
2022$6,443+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft2,023DeedBook 6566, Page 746Recorded8/23/2024

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft2,023DeedBook 6451, Page 787Recorded8/5/2021

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 6336, Page 1569Recorded8/8/2018

Property Sale

Sale
$66,500

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 6313, Page 956Recorded1/11/2018

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4744, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1920