Skip to content

226 Mercer St

Trenton, NJ 08611

Built 1907

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block9702
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings3
ZoningHIST
Sq Footage2,304
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
34%
Improvement Value:$123,300
66%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,862+4.2%
2024$9,464+0.3%
2023$9,440+0.3%
2022$9,410+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft2,304DeedBook 6460, Page 1565Recorded10/18/2021

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5326, Page 264

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 3939, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1907