Skip to content

220 Mercer St

Trenton, NJ 08611

Built 2004

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 19, 2013

Property Information

Block9702
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,911
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
29%
Improvement Value:$150,900
71%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,408+4.2%
2024$11,908+0.3%
2023$11,878+0.3%
2022$11,839+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,911DeedBook 6175, Page 32Recorded7/26/2013

Property Sale

Sale
$289,435
DeedBook 4771, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 2004