Skip to content

263 Jackson St

Trenton, NJ 08611

Built 1886

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block9802
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description3SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage3,081
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
25%
Improvement Value:$196,300
75%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,094+4.2%
2024$14,485+40.8%
2023$10,290+0.3%
2022$10,256+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$407,000
Sq Ft3,081DeedBook 6500, Page 950Recorded9/16/2022

Property Sale

SaleMulti
$228,557
DeedBook 6155, Page 1011

Property Sale

SaleMulti
$144,596
DeedBook 3476, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1886