Skip to content

109 Jackson St

Trenton, NJ 08611

Built 1872

Last Sale Price
$399,990
Last Sale Date
Apr 9, 2007

Property Information

Block9501
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage3,080
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
31%
Improvement Value:$142,600
69%
Total Assessment$206,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,991+4.2%
2024$11,507+0.3%
2023$11,478+0.3%
2022$11,441+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$399,990
DeedBook 5616, Page 5

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5142, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1872