Skip to content

308 S Broad St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block9803
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage5,811
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
25%
Improvement Value:$222,500
75%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,113+4.2%
2024$16,423+0.3%
2023$16,381+0.3%
2022$16,328+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950