Skip to content

304 S Broad St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$94,500
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block9803
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage2,784
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
41%
Improvement Value:$57,800
59%
Total Assessment$97,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,679+4.2%
2024$5,450+0.3%
2023$5,436+0.3%
2022$5,419+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$94,500
Sq Ft2,784DeedBook 6435, Page 1096Recorded3/24/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950