Skip to content

208 Jackson St

Trenton, NJ 08611

Built 1886

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Mar 4, 2007

Property Information

Block9804
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,334
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
54%
Improvement Value:$50,900
46%
Total Assessment$111,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,486+4.2%
2024$6,224+0.3%
2023$6,208+0.3%
2022$6,188+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5626, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1886