Skip to content

347 Mercer RdPrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2003

Property Information

Block10001
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
Description1.5SST2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,500
48%
Improvement Value:$370,600
52%
Total Assessment$708,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,857+0.6%
2024$18,739+3.1%
2023$18,180+0.8%
2022$18,039+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958