Skip to content

290 Stockton StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Dec 1, 2016

Property Information

Block10001
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
Description2S B 2G P
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,168
Acreage1.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,500
55%
Improvement Value:$386,000
45%
Total Assessment$866,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,075+5.9%
2024$21,784+3.1%
2023$21,134+0.8%
2022$20,969+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft3,168DeedBook 6271, Page 1339Recorded12/21/2016

Property Sale

Sale
$860,000
DeedBook 4643, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1953