Skip to content

725 Herrontown Rd(Block 1001 Lot 1)Princeton, NJ 08540

Built 1948
Farm (Regular)
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$7,594,401
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block1001
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,296
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,000
71%
Improvement Value:$159,300
29%
Total Assessment$544,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,495+5.9%
2024$13,684+3.1%
2023$13,275-6.1%
2022$14,140+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$765,060
DeedBook 3121, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1948