Skip to content

184 Springdale RdPrinceton, NJ 08540

Built 1940

Last Sale Price
$630,600
Last Sale Date
Jan 29, 1998

Property Information

Block10601
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$596,000
69%
Improvement Value:$264,600
31%
Total Assessment$860,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,918+5.9%
2024$21,635+3.7%
2023$20,866+0.8%
2022$20,703+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,600
DeedBook 3310, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1940