Skip to content

14 Newlin RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Price
$260,001
Last Sale Date
May 29, 1990

Property Information

Block10601
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$567,000
75%
Improvement Value:$188,300
25%
Total Assessment$755,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,114+5.9%
2024$18,988+3.1%
2023$18,422+0.8%
2022$18,278+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,001
DeedBook 2529, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1945