Skip to content

4 Ober RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2001

Property Information

Block10602
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class21
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$567,000
50%
Improvement Value:$568,800
50%
Total Assessment$1,135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,246+5.9%
2024$28,554+3.1%
2023$27,702+0.8%
2022$27,486+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928