Skip to content

8 Ober RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$2,085,150
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block10602
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class21
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,678
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$567,000
57%
Improvement Value:$422,900
43%
Total Assessment$989,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,361+5.9%
2024$24,886+3.1%
2023$24,144+0.8%
2022$23,956+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,085,150
Sq Ft2,678DeedBook 6604, Page 886Recorded9/19/2025

Property Sale

Sale
$1,162,500
DeedBook 5703, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1927