Skip to content

12 Battle RdPrinceton**, NJ

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$2,700,000
Last Sale Date
May 22, 2023

Property Information

Block10604
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class22
Description3S F
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$629,000
30%
Improvement Value:$1,473,900
70%
Total Assessment$2,102,900

Sale
$2,700,000
DeedBook 6530, Page 1083

Property Built

Built

Year Built: 1910